Kontakt : + 421 915 515 363 , +421 948 044 330     Instagram         Facebook 

Email: jjtopholz@gmail.com 

Ako správne ochraňovať drevo a výrobky z neho

Ako správne ochraňovať drevo a výrobky z neho

Drevo je stáročia využívaný prírodný materiál. Podmienkou jeho dlhoročného využívania je však chrániť ho, či už konštrukčným riešením a vhodným výberom druhu pre konkrétne podmienky, alebo jeho ošetrením či úpravou chemickou cestou. Drevo totiž treba chrániť pred prirodzeným rozkladom a vplyvmi prostredia.

Rozklad dreva najčastejšie spôsobuje voda, UV žiarenie, škodcovia, huby, mach či škodliviny z vonkajšieho prostredia. Iba drevo, ktoré má v sebe vlhkosť do 10 % objemovej hmotnosti, netreba chrániť. To však možno dosiahnuť iba v suchých a vyhrievaných vnútorných priestoroch, kde neupravené drevo vydrží aj 200 rokov. Drevo vlhké nad 10 % objemovej hmotnosti treba chrániť proti drevokaznému hmyzu a nad 20 % je už ohrozené aj hubami či plesňami. Drevené konštrukcie v exteriéri sú riziku poškodenia vystavené najviac – tu vydrží neošetrené drevo iba 8 až 15 rokov. Správnymi opatreniami, či už konštrukčnými alebo chemickými, sa však jeho životnosť môže predĺžiť niekoľkonásobne. Medzi chemické opatrenia patria natieranie, nástrek (pri ťažko dostupných konštrukciách), napúšťanie ochrannou látkou, injektáž a infúzia, bandážovanie a fumigácia dreva (zaplyňovanie).

Vhodná úprava drevenej fasády

Drevená fasáda je dnes veľmi populárny architektonický prvok, no aby vám dlho vydržala, treba sa o ňu starať. Ako? To závisí od vašich predstáv o jej vzhľade. Jednou z možností je úprava lazúrovacím lakom. Ak sa tenkovrstvová lazúra nanesie dvakrát, čiastočne vnikne do dreva, ale charakter a kresba dreva ostanú viditeľné. Takto získate ochranu fasády z drevených palubových dosiek na približne 2 až 4 roky. Obnova lazúry nie je finančne nákladná ani náročná. Hrubovrstvové lazúry (laky) síce vydržia dvakrát dlhšie, čo však závisí od miestnych klimatických podmienok, no ich oprava a obnova zaberie viac času a vyžaduje väčšiu zručnosť.

Chémia naša každodenná, ochraňuj!

Chemická úprava a ochrana dreva v exteriéri predĺži jeho životnosť, zlepší úžitkové vlastnosti, zachová kresbu a farebný odtieň dreveného povrchu. Povrch drevenej konštrukcie sa musí pred nanášaním ochranných náterov najprv prebrúsiť a ak už bola dlhšie vystavená vonkajším vplyvom, poškodené miesta treba odstrániť až k zdravému drevu. Povrch dreva musí byť suchý, čistý a odmastený. Netreba podceňovať vlhkosť v dreve, pretože z výsledku lakovania budete sklamaní už po prvej zime. Na nedostatočne preschnutej a neodborne spracovanej drevenej konštrukcii začne lak praskať a olupovať sa, aj keď použijete ten najpružnejší náter. Po prebrúsení treba najprv použiť základný náter alebo lak, ktorý dostatočne prenikne do štruktúry dreva a vyplní ju ochrannou látkou. Vrchný lak by mal zabezpečiť odolnosť proti vode a svetlu a mal by vytvoriť hladký vzhľad.

Drevo, ktoré plánujete využiť vo vonkajšom prostredí, je možné aj tlakovo impregnovať – špeciálnym tlakovým a vákuovým procesom v impregnačných dielňach preniknú ochranné prostriedky do hĺbky prierezu dreva. Takto upravené drevo je potom prakticky bezúdržbové a trvanlivé.

Ochrana bez chémie

Nijako neupravené, nelakované, neolejované ani nenatierané drevo môže mať síce dlhú životnosť, tá však závisí od druhu dreviny, a drevo určite zmení farbu na sivú. Môže tiež obrásť machom a pri styku s vlhkosťou časom podľahne hnilobe. Všetko je však otázkou vkusu a presvedčenia. Prirodzená patina a dotyk prírody sú často žiadané, pretože v našich životoch už je tej chémie akosi priveľa. Ako teda dosiahnuť odolnosť dreva nechemickou cestou?

 

Exotické druhy drevín na terasách, nábytku, či fasáde netreba povrchovo upravovať, iba ak by vám prekážala prirodzená zmena odtieňa na sivú. Vtedy je potrebné raz alebo dvakrát ročne drevo natrieť iba transparentnými olejmi, ktoré zvýraznia jeho farbu a kresbu. Ak nemáte chuť a čas na každoročné natieranie, buď nechajte drevo prirodzene zosivieť, alebo môžete skúsiť pigmentované oleje, ktoré majú v sebe farbiace zložky aj s UV ochranou, a tým frekvenciu natierania znížite na každých 3 až 5 rokov.

Vhodným výberom dreviny

Drevené konštrukcie, ktoré budú vystavené nepriaznivým podmienkam, by mali byť zhotovené z prirodzene trvácnych drevín vhodných do exteriéru. Vhodný je dub, agát, borovica, smrek alebo smrekovec. V drsnejších poveternostných podmienkach sa odporúča siahnuť po exotických drevinách, ktorých vysoká hustota zabezpečuje prirodzenú trvanlivosť. Vhodný je škandinávsky smrek, sibírsky smrekovec, tík, červený céder, bangkirai.

Tepelnou úpravou dreva

Ak sa aj bežné drevo, ktoré sa chystáte využiť v exteriéri, vysuší pri vysokých teplotách v špeciálnych sušiacich komorách, zvýši sa jeho trvanlivosť aj na viac ako 30 rokov, a to bez použitia chémie. Zlepšia sa tiež jeho vlastnosti a stabilita. Vysokou teplotou sa vytesní živica z dreva a zmení sa bunková štruktúra. Takto upravené drevo možno použiť na obklad fasády, na terasy, záhradný altánok či nábytok a podobne. Iba proti UV žiareniu neostane toto drevo ochránené a jeho tmavohnedý odtieň, ktorý získa tepelnou úpravou, sa časom zmení na sivú farbu, akú máva neupravené drevo. To však môže byť aj výhodou, ak chcete dosiahnuť prírodný vzhľad.

Okrem vlhkosti a svetla číhajú na drevo aj rozličné mikroorganizmy a hmyz, proti ktorým je možné ochrániť ho chemickou cestou.

Proti drevokazným hubám, ktorých výtrusy roznáša vietor a najviac sa im darí v prostredí s teplotou od 18 do 25 °C, možno použiť fungicídne rozpúšťadlá a moridlá. Tie preniknú hlboko do štruktúry dreva a vytvoria na ňom vodoodpudivý povrch. Ochrana proti baktériám, plesniam a hubám je veľmi dôležitá, pretože napadnutému drevu sa znižuje hustota a tým zároveň stráca aj pevnosť, čo by pri niektorých konštrukciách mohlo spôsobiť problém.

Proti hmyzu, ktorý sa živí drevom a svojím apetítom tiež oslabuje štruktúru, a tým aj pevnosť dreva, je možné použiť insekticídy.

Ochrana pomocou ekologických olejov

Prírodné oleje preniknú do štruktúry povrchu dreva a prirodzene ho ochránia pred nežiaducou vlhkosťou a organizmami, bez ovplyvnenia jeho prirodzeného vzhľadu. Oleje nevytvárajú na povrchu film, ale prenikajú do dreva. Prírodné oleje a nátery chránia drevo v exteriéri jeden až tri roky, podľa odolnosti dreva. Kontrolovať by sa preto malo najmenej raz za rok, a ak treba, náter zopakovať.

Trackback from your site.

Leave a comment