Kontakt : + 421 915 515 363 , +421 948 044 330     Instagram         Facebook 

Email: jjtopholz@gmail.com 

Drevo, drážky a fasáda? Predstavte si, „hrá“ to spolu

Drevo, drážky a fasáda? Predstavte si, „hrá“ to spolu

 

 

Zvláštny názov článku? Presne to bol náš cieľ – dať vám chrobáka do hlavy už samotným nadpisom.


Vieme, že drevo na fasáde už nie je na trhu nejakou extra novinkou. Stále však u viacerých vyvoláva otázky typu: „je spojitosť dreva a fasády trvácnou, prípadne ekonomicky vhodnou voľbou?“


A mnohí sa sami presvedčili, že je…


Aby sme ozrejmili podstatu, resp. to, o čo nám v článku ide – predstavíme vám profil RHOMBUS, u nás nazývaný aj rombusový profil. Rombus teda predstavuje modernú alternatívu tradičného tatranského profilu využívaného na pokrytie fasád domov, chát, nových, ale aj starých budov.


Nami ponúkaný rombusový profil je vyrobený z vysokoodolného červeného smreku. Jeho klipová fixácia znamená, že po boku je vyfrézovaná drážka z oboch strán a tu profil fixuje klip ku konštrukčnému drevu. Špecifický vizuálny vzhľad rombusu je dosiahnutý vďaka prehĺbenej drážke v strede dosky. Drážka však nie je len vizuálnym plusom obkladu, ale plní aj významný účel – efektne sa vďaka nej dokáže odviezť prípadná vlhkosť z obvodovej steny.

 

Ako to je s trvácnosťou? Vydrží tento obklad rôzne poveternostné vplyvy?


Toto je najčastejšia otázka adresovaná smerom k nám. Vieme, že drevo je predsa tým materiálom, ktorý sa mení vplyvom poveternostných podmienok a tieto zmeny sú jeho prirodzenou vlastnosťou. Na tento háčik odpovedáme tak, ako pri každom konštrukčnom prvku z dreva rovnako – je nutné použiť náter, ktorý treba opakovať v pravidelných intervaloch po 3 – 6 rokoch.

 

Ďalšie plusy?


Bonusom rombusu je, že má dve možnosti jeho uloženia. Môžete si vybrať vertikálne alebo horizontálne uloženie.
Výhodou vertikálnej konštrukcie rombusového profilu je, že u vysokých domov dokáže opticky stavbu znížiť a zároveň ju rozšíriť. Ďalším plusom vertikálu je, že jeho zhotovenie je jednoduchšie a odtok vody je prirodzený – v smere vlákna, čo sa podpisuje aj na životnosti obkladu.
U horizontálnej preferencie konštrukcie rombusu je nevyhnutné, aby bol určitým spôsobom zaistený odtok vody. Najčastejším spôsobom je vytvorenie mierneho skosenia.
Posledným nami vnímaným plusom robusového typu fasády je, že pri omrzení farby tejto pokrývky domu stačí konštrukciu jednoducho namaľovať inou farbou a nová fasáda je na svete.

Tak ako? Ešte stále hľadáte nevýhody v drevenej fasáde budov, ale zaujal vás tento typ ich obloženia? Ak áno a neviete sa rozhodnúť, prípadne máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme.

 

Trackback from your site.

Leave a comment