Kontakt : + 421 915 515 363 , +421 948 044 330     Instagram         Facebook 

Email: jjtopholz@gmail.com 

Keď chémia chráni

Keď chémia chráni

Drevo bolo, je a vždy bude materiálom, ktorý má svoje čaro a bezpochybne sa radí k najvyužívanejším stavebným prvkom akýchkoľvek súčastí našich príbytkov. Kľúčovým aspektom k zachovaniu jeho vlastností je však potreba pravidelného ošetrovania, pretože drevo, ktoré je chránené chemickou látkou, t.j. impregnáciou má výrazne dlhšiu životnosť.

Ochrana dreva impregnáciou sa používa pri dreve, ktoré nemá dostatočnú prirodzenú trvanlivosť a tiež tam, kde je vysoký predpoklad napadnutia dreva biotickými činiteľmi, a to v prípadoch:

– ak je vlhkosť dreva vyššia než 10 % – hrozí mu napadnutie drevokazným hmyzom,

– ak je vlhkosť dreva vyššia ako 20 % – hrozí mu napadnutie drevokaznými hubami.  (V týchto prípadoch je použitie ochranných prostriedkov viac ako nevyhnutné)

V prípade, že je na drevo aplikovaná správna a kvalitná impregnačná látka je zaistená jeho zvýšená prirodzená trvanlivosť často aj o niekoľko desiatok rokov. Výber a kvalita impregnácie však závisí nielen od vlastností natieraného produktu, ale aj od kvality tejto chemickej látky či od spôsobu  a postupu nanášania.

Náš TIP

Ak má impregnačný náter účinne ochrániť drevo pred pôsobením atmosférických vplyvov, húb, plesní či hmyzu, musí obsahovať dôležitú chemickú látku zvanú biocíd. Táto látka je základnou stavebnou zložkou ochranného náteru, pričom nevykazuje žiadnu farebnosť. Preto pri výbere impregnačného náteru odporúčame naším zákazníkom pozorne si prečítať zloženie impregnačnej látky, ktoré by malo informovať o podiele biocídu v nátere. Najčastejšie sa však v náteroch samotných používa odvodenina biocídu, ktorá sa nazýva kyselina boritá.

Ak Vás tento možno trochu „chemickejší“ článok zaujal a chceli by Ste vedieť, aké spôsoby a zásady pre vykonávanie správnej impregnácie odporúčame my, nenechajte si ujsť ďalší článok, v ktorom Vám spomínané prezradíme.

Trackback from your site.

Leave a comment