Kontakt : + 421 915 515 363 , +421 948 044 330     Instagram         Facebook 

Email: jjtopholz@gmail.com 

Červený smrek – vlastnosti a produkty

Červený smrek – vlastnosti a produkty

Portfólio našej spoločnosti je zložené z množstva produktov, pričom u všetkých je základným stavebným materiálom práve drevo. V tomto článku si bližšie priblížime jeden z kmeňových materiálov – červený smrek, a to práve z dôvodu, že tvorí „gro“ u výroby našich produktov a vykazuje také špecifické a vzácne vlastnosti, akými sú vysoká trvácnosť, malá hrčovitosť a odolnosť voči hnilobe. Celú skupinu vlastností sa Vám – pre lepšie pochopenie budeme snažiť interpretovať na terasových doskách.

Z našich dlhoročných predajných skúseností vieme, že pri výbere a rozhodovaní sa o produkte zohráva u väčšiny klientov dôležitú úlohu práve samotný stavebný materiál produktov. Preto nám dovoľte priblížiť Vám vlastnosti a špecifiká tohto najčastejšieho základného materiálu terasových dosiek a iných našich produktov.

Drevina červeného smreka je známa svojou vzácnosťou a menším rozšírením, vyznačuje sa stĺpovitým tvarom s končisto kužeľovitou korunou. Jadro dreviny obsahuje živicové kanáliky, pričom drevo je bielej farby s ľahkým šedo – hnedým odtieňom, avšak jadro má červeno – hnedý odtieň, výrazne sa odlišuje od biela, čo zabezpečuje zaujímavé sfarbenie napríklad u nami ponúkanými terasovými doskami. Textúra tohto dreva je pruhovaná alebo fládrovaná, pričom spôsobuje, že drevo je matne lesklé. Okrem spomínaného je drevo dobre štiepateľné, dobre sa morí, no horšie impregnuje, ľahko sa suší, málo zosychá a jeho šúverenie je malé. Aj keď je drevo smreka mäkké a pružné, dobre znáša záťaž a je pevné – tu opäť môžeme demonštrovať súvis s tým, že je ideálnym drevom pre výrobu terasových dosiek.

Smrek sa vyznačuje dobre viditeľnými letokruhmi, pričom ich počet v prvom centimetri dreviny býva od 12 do 16 kusov. Trvácnosť dreva a taktiež jeho pevnosť je odhadovaná od 590 kg/m³. Smrek patrí k stredne trvanlivým drevám, pričom nechránené a neimpregnované drevo smreka vydrží iba od 10 do 30 rokov. Pod strechou má smrek životnosť 50 až 75 rokov. Pod vodou je to 60 – 100 rokov a vždy suché drevo smreka vydrží 100 – 900 rokov. Životnosť impregnovaného smreka je však výrazne vyššia oproti hodnotám, ktoré sme uviedli u neimpregnovaného dreva, a práve preto je len výhodou, keď sa klient o drevo stará. Garantujeme Vám, že pravidelných ošetrovaním zaistíte takú dlhú životnosť terasových dosiek, že po nich budú chodiť deti Vašich detí.

Červený smrek je z hľadiska štruktúry spracovateľského priemyslu mimoriadne dôležitou surovinou a vďaka krásnej textúre sa s obľubou používa v stolárstve pre výrobu fasádnych obkladov ako tatranský profil – perodrážka , drevenej podlahy – dlážkovica, terasových dosiek, houseboatov, exteriérového obkladu.

Výhodami dreva červeného smreka sú:
• veľmi dlhá životnosť,
• extrémna odolnosť voči vlhkosti a pôsobeniu vody,
• extrémna odolnosť pri striedaní vlhka a sucha,
• vysoká tvrdosť – tvrdosť smreku sa rovná cca 80 % tvrdosti dubu.

K nevýhodám červeného smreka patria:
• dlhodobé vylučovanie živicových látok, ktoré trvá v priemere 7 rokov,
• nerovnosť kmeňa,
• vyššia cena.

Veríme, že čítanie tohto článku bolo pre Vás prospešné a že nami poskytnuté informácie budú pre Vás nápomocné pri výbere z tej škály našich produktov, ktoré sú vyrobené práve z tohto typu dreviny.

Trackback from your site.

Leave a comment