Kontakt : + 421 915 515 363 , +421 948 044 330     Instagram         Facebook 

Email: jjtopholz@gmail.com 

Ako správne zazimovať „všetko drevené“

Tip od našich výrobcov – ako správne zazimovať „všetko drevené“

 

 

Tiež sa vám stalo, že ste v zimnom období nezazimovali napríklad drevené terasové sedenie, prípadne ste nechali neošetrené drevo napospas vysokým mrazom a výrazným
výkyvom počasia? Iste ste si všimli zmenu na štruktúre tohto vami „zabudnutého“ dreva a všetko vás to potom dobehlo v podobe následnej a náročnejšej úprave na jar.

Sami vieme, že zima je obdobím, ktoré sa nepriaznivo prejavuje na všetkom, čo sa nachádza v exteriéri a tiež na všetkom, čo nie je dostatočne chránené pred nízkymi
teplotami a rôznymi vplyvmi počasia.

Práve preto sa v tomto článku budeme stručne venovať – nazvali sme to – zazimovaniu, vďaka ktorému predídeme zbytočnému poškodeniu drevených súčastí exteriéru.

 

Zazimovanie, ako na to? – jednoduché rady

Aj keď je drevo všeobecne považované za materiál odolný voči rôznym vplyvom počasia, nesmieme podceňovať jeho ochranu a samotnú prípravu na zimné mesiace.

Prvým krokom pred zazimovaním drevených súčastí je oprava odrenín. Ak má napríklad drevená podlaha či plot miesta, ktoré sú odreté alebo obuchnuté – je nevyhnutná oprava
týchto miest. Najskôr je potrebné poškodené miesta vyhladiť jemným brúsnym papierom alebo brúskou, čím sa odstránia prípadné nerovnosti.

Následne je potrebné zbaviť brúsené časti dreva od prachu. Najideálnejším postupom úpravy odrenín dreva je jeho ošetrenie moridlom, resp. impregnačným olejom, ktorý je určený práve na tieto účely. Častým problémom majiteľov dreva umiestňovaného v exteriéri je vysýchanie dreva.

Riešenie tohto problému je v kvalitnom ošetrení dreva olejom určeným práve na tieto účely. Ošetrovanie olejom sa však neodporúča len pred zazimovaním, ale pravidelne, čím sa zamedzí vysýchaniu a praskaniu dreva.

 

Ak môžete drevo premiestniť, premiestnite ho

 

Chceme dodať, že počas zimných mesiacov by malo byť všetko čo je drevené a čo je možné premiestniť z exteriéru – uschované na mieste, kde nebude pôsobiť mráz, t.j. ideálna teplota by nemala presiahnuť teploty nižšie než 0 ºC.

Tieto jednoduché kroky sú poskytnuté ľuďmi, ktorí žijú drevom a majú skúsenosti s akýmikoľvek situáciami v súvislosti s ním. Sme si istí, že ak sa majiteľ bude držať týchto jednoduchých postupov zazimovania každoročne, zaistí dlhoročnú funkčnosť a tiež nemenný stav svojho „dreveného“.

 

Trackback from your site.

Leave a comment